OUR GAMESROOM

Witam serdecznie! Po przeprowadzonej tomografii komputerowej odcinka szyjnego otrzymałam diagnozę: zniesienie fizjologicznej lordozy w obrębie kręgosłupa szyjnego. W obrębie tarczy międzykręgowej na wysokości C5-C6 widoczna szerokopodstawna centralno - prawoboczna wypuklina tarczy międzykręgowej uciskająca na worek oponowy.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, CO TO ZNACZY dla niewyedukowanego medycznie - jak ja - pacjenta oraz poradę, jakie kroki powinnam podjąć, czy wykupić masaż albo karnet na basen, jeśli pływać to jakim stylem, jakie ćwiczenia są wskazane? Najbliższe terminy wizyt neurologa z moich okolic są w lipcu... i muszę się ratować sama. Z góry dziękuję!

Witam czy mógłby ktoś pomóc mi rozszyfrować moj wynik MRI??
"trzony na pograniczu piersiowo-lędzwiowym w odcinku lędźwiowym z guzkami Schmorla. Tarcza międzykręgowa L4/L5 nieci obniżone i odwodnione jako wyraz zmian degeneracyjnych.

Stan po dyskoideiktomii na poziomie L4/L5 przez fenestracje prawostronną.
W badaniu obecnym materiał tarczy uwypuklony dokanałowo na ok 3,5mm.
Kanał niezwężony.
wymiar przednio-tylny 15 mm.
W okolicy prawego korzenia nerwowego niewielka ilość ziarniny po wykonaniu zabiegu.
Na poziomie L5/S1 centralno-szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging na 4mm."

wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłup c wynik MRkręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji Se,obrazach T1iT2 ZALEŻNYCH.
Wyrównanie lordozy kręgosłupa szyjnego
.POśrodkowo-prawoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej C5/6uciskającaworek oponowy i rdzeń kręgowy bardziej od strony prawej.
Nieco mniejsza centralna wypuklina tarczy m/k C4/5uciskająca worek oponowy.Zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgowych i obrębie tarcz m/k na poziomach dyskopatii.w obrębie rdzenia kręgowego na poziomie C4-C7widoczne jest szczelinowate poszerzenie kanału centralnego na odcinku 4,7cm. Poza tym kręgosłup szyjny i szyjny odcinek rdzenia kręgowego w badaniu MR nie wykazują zmian.
CHCIAŁABYM COS WIĘCEJ NA TEN TEMAT WIEDZIEĆ ,CZY SĄ TO JAKIEŚ ZAGRAŻAJĄCE ZMIANY,DODAM ,ŻE MAM 43LATA,MIESIĄC TEMU BYŁAM Z SZPITALU GDYŻ WYSTĄPIŁY ZAWROTY GŁOWY,WYMIOTY BÓL GŁOWY PRAWOSTRONNY,NIE MOGŁAM SAMA IŚĆ,BRAŁAM BETASERC,TOMOGRAF WYSZEDŁ DOBRZE,BADANIE PRZEPŁYWU TĘTNIC SZYJNYCH RÓWNIEŻ ,BADANIA TARCZYCY THS,T3,T4 W NORMIE BADANIE BŁĘDNIKA TEŻ DOBRZE,CZY JEST TO MOŻLIWE ABY TE OBJAWY BYŁY SPOWODOWANE TYMI ZMIANAMI W KRĘGOSŁUPIE SZYJNYM? Teraz czuję się lepiej ,ale bywają dni ,że mam problemy z koncentracją jestem jakby ospała mam niskie cisnienie,biorę wtedy neotropil. Dodam tylko ,że od około 3 lat chodzę tak co 6-8 miesięcy na rehabilitację ,kiedyś bardziej pomagała ,teraz muszę częściej korzystać z zabiegów.Proszę o więcej wiadomości na ten temat.Jak mogę sobie pomóc?Z góry dziekuję.

Dzien dobry!

Mam 21 lat i od roku mam problemy z kregoslupem (wczesniej tez je mialam, poniewaz jestem po chorobie Szojermana na odcinku ledzwiowym). Od roku boli mnie nerw w prawej nodze, od jakiegos czasu boli tez w lewej, a od jakich 2-3 tygodni czuje te nerwy caly czas i wlasciwie nie umiem znalezc pozycji ktora przynosilaby mi ulge. Przeszlam dwie serie zabiegow (laser, solux itp), bralam wiosna jakies leki przeciwzapalne, ale nic to nie pomagalo. Tydzien temu mialam robiony rezonans, a to jest jego wynik:

MR kregoslupa ledzwiowego bez kontrastu:
Oslabienie sygnalu MR w T2 zaleznych obrazach z obszaru krazkow miedzykregowych na poziomach L2-L3 i L5-S1 - zmiany dehydratacyjne. Nierownosci w zakresie blaszek granicznych trzonow i guzki Schmorka w obrebie trzonow TH12-L4. Niewielkie dziobiaste wyciagniecia krawedzi przednich i tylnych trzonow w odcinku ledzwiowym. Na poziomie L4-L5 widoczna wypuklina posrodkowo-posrednia tarczy miedzykregowej uciskajaca przednia powierzchnie worka oponowego w wiekszym stopniu od strony prawej. Na poziomie L5-S1 widoczna przepuklina tarczy miedzykregowej posrodkowo-posrednia wpuklajaca sie na glebokosc okolo 7 mm w obreb kanalu kregowego i wypelniajaca czesciowo zachylek boczny prawy z zaznaczonym modelowaniem przebiegu korzeni nerwow rdzeniowych. Stozek koncowy rdzenia kregowego bez zmian ogniskowych, bez cech ucisku.

Wlaciwie jestem w kropce i szukam jakiejkolwiek porady, bo chce zrobic wszystko co w mojej mocy zeby tylko unikac operacji. Jesli jakis profesjonalista moze mi tu odpowiedziec cokolwiek konstruktywnego, to bede bardzo wdzieczna!

Pozdrawiam,
Kasia

Witam forumowiczów dzisiaj dostałem opis badania TK kręgosłupa LS opis badania na poziomie L4-L5 widoczna jest tylna obwodowa wypuklina materiału tarczy międzykręgowej zwężająca częściowo zachyłki boczne kanału kręgowego i kanały nerwów rdzeniowych . Na poziomie L5-S1 obecna jest zaawansowana tylna centralno lewoboczna wypuklina materiału tarczy modelująca worek oponowy , zwężająca znacznie zachyłek boczny lewy , częściowo kanał nerwu rdzeniowego , zmianom towarzyszy osteofitoza na krawędziach trzonów kręgów i w stawach międzykręgowych . Płynowa rezerwa objętościowa kanału kręgowego jest zachowana . Niezrośnięcie łuku kręgu S1 . Poza tym obraz odcinka kręgosłupa w granicach normy . Mam pytanie czy z tym czymś mogę dalej pracować ?? chcę zaznaczyć że jestem po amputacji uda i pracuje jako ślusarz . dziękuje za odpowiedzi

prawo do renty
  jak sądzicie ,z takimi dokumentami należy mi się renta?
od lat cierpię na nadciśnienie tętnicze,dno oka,augiopathia nadciśnieniowa III stopni,niewydolność wieńcową-stenokardia,cukrzyca typ II,otyłość,hiperlipidemia,zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa części szyjnej i lędźwiowej.badanie rezonansem wykazało wyprostowanie lordozy lędźwiowej,osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z tarcz międzykręgowych L2-L3,L3-L4,L4-L5-zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne.rozlane tylne wypukliny pierścieni włóknistych tych tarcz międzykręgowych a najwyraźniej L3-L4,uciskające przednią ścianę worka oponowego,na poziomie L3-L4 modelowane również korzenie rdzeniowe(bardziej lewy).artroza lewego barku,przewlekłe stłuszczeniowe zapalenie wątroby,próba GGTP 170,przepuklina rozworu przełykowego,choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.mam 43 lata i jak myślicie -otrzymałem rentę czy też nie?

Dawno tutaj nie pisałem a to dlatego, że nowy 2010r zaordynował mi moc wrażeń.
Od jakiegoś czasu jestem na leczeniu biologicznym. W międzyczasie miałem dwie komisje lekarskie. Moje życie wyglądało w tym roku tak: szpital, 15 dni „cywila”, praca, szpital, praca komisja, praca, szpital, komisja, praca szpital itd. itd. Co siedem dni biorę zastrzyk a co 15 dni hospitalizacja + badania. Na czas kuracji wstrzymano mi MTX co od ręki skutkowało pogorszeniem zerówka. Pomału wszystko wraca do normy.

Komisja nr1- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – Umiarkowane – na stałe
Komisja nr2- ZUS – Całkowita niezdolność do pracy- na kolejne 3 lata

Jakby tego było mało to oczywiście musiałem „zaliczyć” dodatkowo neurologię.
Półki zaczynają mi się uginać od dokumentów. Gdyby jeszcze szanowni medycy pisali językiem zrozumiałym dla śmiertelników byłoby ok. Ale większość z tego co piszą to czarna magia:

Wynik badania KR Szyjny
Pogłębiona lordoza szyjna. Przestrzenie międzykręgowe C3-C4 oraz C4-C5 zwężone w częściach tylnich. Zaostrzenia blaszek granicznych.
Wnioski: Chondrosis C3-C4 et C4-C5 para dorsalis susp. Hyperlordosis cervicalis.

Usg stawów kolanowych – obustronnie błona maziowa o cechach przerostu. Wstawie prawym obecność płynu w zachyłku nadrzepkowym. Chrząstka stawowa zwężona o nieregularnych obrysach w obrębie wcięcia międzykłykciowego uda prawego. Zwężenie dotyczy również stawu udowo- piszczelowego. Zaostrzenia na krawędziach nasad.
Gonarthrosis bil gonitis ex. Dextri. Synovitis bil.

MR Kręgosłupa
Wykonano jednofazowe badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5/S1 ze zmianami zwyrodnieniowymi na bocznych i tylnych krawędziach trzonów kręgów w tym odcinku. Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowej Th12/L3 z modelowaniem worka oponowego, ze zmniejszeniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni stożka rdzenia oraz z zwężeniem kanału lewego nerwu rdzeniowego. Uogólnione uwypuklenie tarczy międzykręgowej L2/L3 z lewoboczną pjm z modelowaniem worka oponowego od strony lewej i z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Uogólnione wypukliny tarcz międzykręgowych L3-L5 z tylnymi pjm z modelowaniem worka oponowego ( większym na poziomie L4/L5) i z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Stan po lewostronnej fenestracji na poziomie L5/S1. Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowej L5/S1 z resztkową tylno-lewoboczną pjm, z modelowaniem worka oponowego i ze zwężeniem kanału lewego nerwu rdzeniowego.Nierówności zarysu blaszek granicznych trzonów Th9-L1 o charakterze guzków Schmorla.
W zakresie objętym badaniu uwidoczniono torbiel korową nerki prawej o śr. 20mm.

Ktoś coś z tego rozumie ??
Chyba muszę poszukać jakiegoś forum neurologicznego lol .

Muszę poprosić mojego lekarza żeby poszukał mi coś zdrowego !!!

Witam serdecznie,

Pisałam na tym forum już kilkakrotnie. Dziś odebrałam wynik rezonansu i pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie..

W czerwcu odebrałam taki oto wynik zdjęcia RTG odcinka lędźwiowego, wykonanego w pozycji leżącej:

Spłaszczenie lordozy, kręgosłup zrotowany w stronę prawą, znaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1.

Przez wiele mięsięcy lekarz zbywał mnie, że to na pewno nie jest dyskopatia, kłócąc się ze mną, że on wie lepiej... Próbowałam dokładnie tłumaczyć mu swoje objawy i to, co podejrzewam, ale zbył mnie mówiąć, że to on ma dyplom Akademii Medycznej.
Dziś odebrałam wynik rezonansu magnetycznego, który całkiem mnie załamał:

Badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykonano w obrazach T1 i T2-zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i osiowych.
Niewielkie uogólnione uwypuklenie tarcz międzykręgowych L2-L4 z nieznacznym modelowaniem worka oponowego. Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowej L4/L5 z modelowaniem worka oponowego i z niewielkim zwężeniem kanału prawego nerwu rdzeniowego. Uogólnione uwypuklenie tarczy międzykręgowej L5/S1 z niewielką tylną przepukliną jądra miażdżystego, z modelowaniem worka oponowego i z nieznacznym obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych.
Poza tym zarysy kanału kręgowego są w badanym odcinku gładkie, sygnał rdzenia kręgowego i trzonów kręgów niezmienionych.

Mój kręgosłup jest chyba w fatalnym stanie. :( Nie spodziewałam się tego, gdyż objawy na razie (odpukać!) nie były tak dokuczliwe. Nigdy ból kręgosłupa nie sprowokował mnie do tego, aby brać leki przeciwbólowe lub dłużej leżeć, nigdy nie miałam typowej rwy kulszowej. Moje problemy objawiały się do tej pory lekkim pobolewaniem w odcinku lędźwiowym, od czasu do czasu. Dopiero od dwóch miesięcy pojawia się ostry ból, który utrzymuje się przez ok. 3 sekundy, jest miejscowym, zlokalizowany w kości krzyżowej i występuje czasami, gdy wstaję z łóżka, idę, wstaję z klęczek, czyli generalnie przy ruchach. Kaszel i kichanie zazwyczaj nie powodują bólu, niezwykle rzadko. Raz zdarzył mi się incydent, że podczas kaszlu bolało mnie udo z tyłu, stan taki utrzymywał się przez 2 dni. Chciałabym wiedzieć co dalej? Czy grozi mi operacja? Czy rehabilitacja może chociaż troszkę zmniejszyć te wypukliny? Bo jak sądzę, przepukliny nie da się już zmniejszyć? Czy ten stan szybko może postępować i czy przepuklina może szybko się powiększyć? Czy te zwężenia kanałów nerwów rdzeniowych, modelowanie worka oponowego to już poważne sprawy? Przepraszam za natłok pytań, po prostu nie wiem, co dalej, czy udać się tylko na rehabilitację, czy może też do neurochirurga. Na razie zapisałam się na jutro, na wizytę u Pani z certyfikatem McKenziego. Tylko nie wiem, czy jest nadzieja.... Dodam, że mam dopiero 23 lata i bardzo martwię się, co będzie dalej...
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i cierpliwość dla moich licznych pytań.
Pozdrawiam.