OUR GAMESROOM

Znalazłam wreszcie pytania z meteo z byłego kolokwium więc się pochwalę:

1. Wzór - niwelacja barymetryczna, redukcja ciśnienia do poziomu morza, obliczenie średniej temperatury.
2. Północ w niżu w przekroju pionowym na zewnątrz w wyżu.
3. W którą stronę wieje waitr w niżu SSE w (gdzieś) - półkula południowa
4. Jak powstaje ciepły i zimny prąd powietrza.
5. Wpływ na klimat ciepłych i zimnych prądów morskich.
6. Anomalie.
7. Stałe i sezonowe ośrodki niżów i wyżów barycznych.
8. Strefa klimatu - równikowego, zwrotnikowego i umiarkowanego.

Więcej grzechów nie pamiętam, a za te powyżej odpowiedzialności nie ponoszę Jesli miałby ktoś pytania z drugiej grupy, to będę dźwięczna. Ale raczej duzych różnic nie było w pytaniach.
Tak sobie teraz myślę, że miałam iść w ten weekend zaliczać, ale nie dam rady i pójde za tydzień, jeśli można. Bo to ostateczny termin będzie.
Pozdrawiam

Bardzo ciekawe Xami, wpływ prądów morskich jest przemożny - to on napędza krwioobieg Ziemi - jeśli ustanie lub zostanie zaburzony - zmiany będą widoczne...
Przeraża mnie to jedno - jak bardzo musiała się podnieść temperatura wód polarnych wobec tak ciepłych okołorównikowych skoro wektor różnicy temperatur jest tak mały i maleje...
pozdrawiam
Kilkaset gór lodowych, które oderwały się od szelfów na Antarktydzie dryfuje w kierunku Nowej Zelandii. Przed niebezpieczeństwem zderzenia ostrzeżono statki pływające w tamtym rejonie. Zdaniem naukowców obecność gór lodowych w pobliżu Nowej Zelandii niekoniecznie musi być związana z globalnym ociepleniem.

Najbliżej znajduje się odłamek szelfu o wysokości 30 metrów, który ostatnio dryfował 260 kilometrów na południowy wschód od nowozelandzkiej wyspy Stewarda. Był częścią ,,flotylli'' gór lodowych, które są widoczne dzięki satelitom - poinformował glacjolog Neal Young.

,,Ogłosiliśmy alarm dla statków przed potencjalnym zagrożeniem zderzenia z górą lodową" - powiedziała Sophie Hazelhurst urzędniczka z Nowej Zelandii. W zagrożonym rejonie znajdują się trasy połowowe rybaków, a tylko nieliczne statki mają odpowiednie zabezpieczenia w razie kolizji z górą lodową, która zazwyczaj ma 90 proc. swojej masy pod wodą.

Young poinformował, że satelity zaobserwowały grupę gór lodowych, rozproszoną na obszarze od około 700 do 1000 kilometrów, unoszonych przez prądy morskie z Antarktydy. Na jednym ze zdjęć satelitarnych znalazło się aż 130 gór, na drugim było ich 100 - mówił naukowiec.

Ostatnio duża liczba gór lodowych dryfowała w pobliżu Nowej Zelandii w 2006 roku. Wtedy niektóre z nich były widoczne z brzegu wyspy.

Young uważa, że obecność gór lodowych w pobliżu Nowej Zelandii niekoniecznie musi być związana z globalnym ociepleniem. Dodał jednak, że liczba odłamków odrywających się od szelfów Antarktydy w ostatnich latach zwiększyła się wraz ze wzrostem temperatur na kontynencie.

Czyli jak się okazuje globalne ocieplenie nie ma większego wpływu na wszystkie te zmiany.
Warto przeczytać także: Lodowce Himalajów topnieją w oczach

Klimat Polski zaliczamy do typu przejsciowego wsrod klimatow cieplych strefy umiarkowanej.
Do glownych czynnikow ksztaltujacych klimat Polski naleza:
- polozenie w srednich szerokosciach geograficznych
- usytuowanie w centrum Europy miedzy jej czescia zachodnia z silnie rozczlonkowana linia brzegowa, sasiadujaca z oceanem wraz z cieplym pradem zatokowym a wielka masa ladowa Azji.
- rownoleznikowy przebieg wiekszosci lancochow gorskich na obszarze Europy sprzyjajacy strefowej wymianie mas powietrza
- nizinny charakter przewazajacej czesci Polski

Masy powietrza ksztaltujace klimat Polski
- powietrze polarnomorskie znad Atlantyku
- powietrze polarnokontynentalne znad Europy Wschodniej i Azji
- powietrze zwrotnikowomorskie znad wysp Azorskich
- powietrze zwrotnikowokontynentalne znad polnocnej Afryki
- powietrze arktyczne znad morza Arktycznego

Powietrze polarnomorskie i zwrotnikowomorskie przynosi zachmorzenie i deszczm, zima odwilze i mgly, powietrze polarnokontynentalne pogode sloneczna z mala wilgotnoascia.
Powietrze zwrotnikowokontynentalne przynosi pogode soneczna. Powietrze arktuyczne przynosi silne opady sniegu i mroz, przymrozki wiasna i jesienia.

Najwazniejsze cechy klimatu Polski:
- durza roznorodnosc i zmiennosc typow pogody z dnia na dzien
- nie regularnosc przebiegu por roku
- wystepowanie 6 por roku, przedwiosnia, wczesnej jesieni, zimy, lata, jesieni, wiosny
- przewaga wiatrow zachodnich, latem - polnocno-zachodnich
- w Tatrach - Halny, nad morzem - bryza
- narastanie cech kontynentalnych z zachodu na wschod
- srednie temperatury stycznia na zachodzie i nad morzem -1
na wschodzie -5
- srednie temperatury lipca nad morzem 17
na poludniu 19
- srednia roczna amplituda temperatur na zachodzie 19
na wschodzie 23
- suma opadow srednio 600 mm
najmniejsza na kujawach - ponizej 500 mm
najwieksze na poludniu (tatry sudety) - 1700 mmm
- dl okresu wegetacji roslin 220 dni na slasku
180 dni na pojezierzu suwalskim
100 dni w gorach
- sr roczne zachmorzenie77%
- sr roczna liczba godzin naslonecznienia 1400 - 1900 h
- latem na klimat ma wplyw wyz czeski, niz islandzki
- zima niz euroazjatycki

Izotermy - linie łączące punkty o tej samej temperaturze powietrza.

Średnia temperatura powietrza na ziemi - +15 stopni
Najwyższa temperatura powietrza na ziemi - +57.8 stopni - Al Azizijja, Libia
Najniższa temperatura powietrza na Ziemi - -89.2 stopnie w stacji Wostok na Antarktydzie.

Czynniki różnicujące temperaturę powietrza:
- szerokość geograficzna - ze wzrostem o 1 temperatura obniża się o 0.6 stopni
- rozkład lądów i mórz - ląd ogrzewa się bardzo szybko w dzień, ale nocą też bardzo szybko traci to ciepło (ochłodzenie powietrza), zbiorniki wodne nagrzewają się natomiast wolno, ale tez wolno trąca te temperaturę. Stąd tez amplitudy powietrza roczne i dobowe na ladzie są wysokie.
- wpływ kompleksów leśnych i zbiorników wodnych
- prądy morskie - ciepłe, przenoszą ciepłe wody w wyższe szerokości geograficzne ogrzewają powietrze, a zimne obniżają temperaturę w niższych szerokościach geograficznych.
- podłoże - jego barwa - podłoże jasne odbija nawet 90% promieniowania słonecznego, przez co nagrzewa się dużo mniej niż ciemne.
- wysokość nad poziom morza - 0.6 stopnia na 100 m
- ekspozycja terenu - na półkuli północnej stoki o ekspozycji południowej dostają więcej energii niż tereny równinne i stoki o ekspozycji północnej.
- pory dnia i roku - zmiana kata padania promieni słonecznych.
- zapylenie atmosfery sztuczne (przemysł) i naturalne (pyły wulkaniczne i pustynne)
- zachmurzenie - chmury blokują promienie słoneczne co wpływa na zmniejszenie się temperatury

Inwersja temperatury - odwrócony układ temperatury, wraz ze wzrostem wysokości temperatura rośnie, w kotlinach bowiem zalega mroźne powietrze
I jest chłodniej niż na wyższych wysokościach, a w szczególności na stokach o ekspozycji południowej.

Albedo - stosunek ilości energii promieniowania odbitego do ilości energii promieniowania padającego na określona powierzchnię.
Albedo Ziemi - 49%
Strefa międzyzwrotnikowa - bilans ujemny
Strefa okołobiegunowa - bilans dodatni
Strefa umiarkowana - w zależności od pory roku

Bilans cieplny Ziemi - zestawienie ilości ciepła otrzymanego przez ziemie z zewnątrz i oddawanego przez nią w przestrzeń kosmiczną.

ignorancja i bezpodstawne krytykanctwo nie zna granic, głupota też

kwesti nabijania sie z ekologów i podnoszenie niby nielogicznosci w ich wypowiedziach, ktora nie logiczna jest tylko dla idioty nie majacego pojecia o np. funkcjonowaniu systemu pradow morskich

dlaczego globalne ocieplenie moze spowodowac globalne ochlodzenie? nie moze i nie spowoduje i nie to twierdza ekolodzy ...

ekolodzy i tworzone przez nich i klimatologow modele klimatyczne zakladaja wystapienie na skutek ocieplenia lokalnych stref zimna ... powod? np. zatrzymanie prady zatokowego na skutek stopnienia lodow grenlandii, polnocnej plyty lodowej itd ... taka masa slodkiej wody zniszczy cyrkulacje na pn atlantyku, zmniejszy amplitudy temperatur miedzy roznymi strefami i co do szerokosci geograficznej i co do glebokosci oceanu ... chodzi o temperature wody, im mniejsze roznice w temperaturze wody tym mnie jskuteczny transport energii miedzy roznymi strefam iklimatycznymi ... amplitudy temperatur miedzy roznymi szerokosciami geograficznymi zwieksza sie ... zniknie lagodzacy wplyw pradu zatokowego na klimat skandynawii, wielkiej brytanii, islandii i wsch kanady ...

epoka lodowcowa w europie i ameryce pn nie byla dlatego, ze sie klimat globalnie ochlodzil tylko dlatego ze lokalnie sie ochlodzil na skutem zniszczenia lub zaburzenia systemu transportu ciepla na atlantyku ...

gdyby dzis zatrzymac golfsztrom to srednia temperatura aksndynawii spadlaby o 8-10*C co juz starczyloby do ekspansjo lodowców przy sredniej temperaturze nizszej o 8-10*C ilosc spadajacego i odkladajacego sniegu, jego tempo akumulacji do firnu a potem do lodowca przewazyloby tempo jego dekompozycji, wlasciwie do tego procesu starczy chyba obnizenie temperatury w skandynawii o 6*C) ...


elektrownie wiatrowe - to nie panaceum na wszystko, tam gdzie sa elektrownie wiatrowe tam zanikaja ptaki, nietoperze, czesc owadów ...

dla elektrowni o mocy przekraczajacej pewien poziom powstaje problem halasu, infradzwieków, ludzie chorują, nie mogąspać, zwierzęta hodowlane dostają bzika, padają ... zwróćcie uwagę, że to że ty nie slyszysz lub twój organizm nie odbiera jakichs bodzców to nie znaczy, że twój sasiad zaa plotu nie ... tym bardziej zwierzeta, moj pies dostaje bzika gdy wlaczam suba i gdy zjezdza on do zbyt niskich rejestrów, tak samo kot, na psa dodatkow dzialaja najwyzsze dzwieki ...


nie kazdy czlowiek zniesie w zwoim otoczeniu wiatrak bo po prostu wykoncza go nie slyszalne lub po prostu nie wplywajace na innych ludzi dzwieki ...

dlaczego jedn islysza cewki w sprzecie elektronicznym i zasilaczach a inni nie?

dlaczego jedni widza róznice miedzy 1090p a 1090i a inni nie?

z tego tez powodu niemozna sobie postawic na podwórku wiqtraka 4KW jesl ima sie dzialkie ponizej hektara bo mozna w ten sposób zrobic krzywde sasiadowi i jego rodzinie ...

np. dzieci autystyczne maja straszne problemy w trakcie przebywania w poblizu elektrowni wiatrowych, w mojej obecnosci takie dziecko potrafilo tluc glowa o szybe autokaru i poranic sie konkretnie tylko dlatego, ze nie umialo poradzic sobie z dzwiekami ktore do niego dochodzly a ktore nie byly problemem dla 99% innych ludzi wokolo ...

sam sie czulem nieprzyjemnie, nie wiem ile bym wytrzymal pod wplywem wibracji jakie wytwarza duza elektrownia wiatrowa, choc t obardzie jzalezy od konstrukcji a nie mocy chyba ...

w niemczech spalem 30 m od wiatraka 12KW a w polsce 3KW mnie wykanczal i po 4 dobach musialem sie zmyc bo spalem po 3h na dobe i to z przerwami ..,

nalezy sie jeszcze zastanowic czy z niektorym izrodlami energii nie bedzie ta kjak dzis jeszcze z hybrydami

ich ogólna energochlonnosc w 10letnim cyklu eksploatacji + produkcja jest wieksza niz typowych samochodów ..

naklada sie na to glównie energochlonnosc procesu wytwarzania hybrydy i tyle, na jej produkcje zuzywa sie wiecej energii niz jest ona w stanie oszczedzic przez pierwsze 15 lat eksploatacji

hybryda jest o tyle dobra ze nie smrodzi lokalnie ale calosciowo planecie wiele nie daja

Zerwane dachy, powalone drzewa, pozrywane linie energetyczne i wiele uszkodzonych gospodarstw - to efekt trąby powietrznej , która przeszła wczoraj nad województwem łódzkim.

Mimo że nawałnica trwała zaledwie kilka minut, wyrządziła ogromne straty. Najbardziej ucierpiał powiat kutnowski i okolice Bełchatowa. Synoptycy nadal ostrzegają przed gwałtownymi burzami.

Potężna nawałnica przetoczyła się nad województwem łódzkim we wtorek wieczorem - informuje Radio Łódź.
czytaj dalej

W gminie Oporów, we wsi Kurów, wiejący z ogromną siłą wiatr zerwał dachy z kilku domów. Ucierpiało też, choć w mniejszym stopniu, wiele innych gospodarstw. Wstępnie szacuje się, że uszkodzonych zostało w sumie szesnaście domów.

Gwałtowna burza pozrywała także linie energetyczne, wskutek czego mieszkańcy Kurowa zostali wczoraj pozbawieni prądu.

Żywioł zrywał dachy i łamał drzewa

Z kolei nad miejscowością Parzno niedaleko Bełchatowa przeszła wczoraj trąba powietrzna. Bardzo silny wiatr łamał i wręcz wyrywał drzewa z korzeniami - także w pobliskich lasach. Zrywał też dachy. Na wielu jezdniach nadal zalegają gałęzie połamanych drzew, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Obecnie trwa szacowanie strat. Ze wstępnych szacunków wynika, że mogą one sięgnąć nawet miliona złotych.

Zdaniem synoptyków, gwałtowne burze mogą się jeszcze powtórzyć, dlatego sztaby kryzysowe apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Prognoza pogody na 4 i 5 sierpnia

Jak informuje IMGW nad Europą dominują niże z ośrodkami nad Wyspami Owczymi, Zatoką Botnicką oraz Bałkanami i związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Zachodnia część kontynentu znajduje się pod wpływem klina wyżowego związanego z wyżem znad Atlantyku.

Polska jest w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, jedynie na południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Bałkan. Z zachodu napływa chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego.

W środę w kraju zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego i na ogół bez opadów. Tylko miejscami w Małopolsce, na Kieleczczyźnie, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przelotne opady deszczu i tam także lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 21 st C nad morzem do 25-26 st C na południowym-wschodzie. Wiatr słaby okresami umiarkowany z kierunków zachodnich. W czasie burz możliwe porywy do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie oraz południowym-wschodzie początkowo okresami wzrastające do dużego i tam miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Nad ranem lokalne mgły. Temperatura minimalna od 13 do 16 st C, w rejonach podgórskich od 10 do 13 st C. Wiatr słaby na wschodzie zmienny, na zachodzie południowy oraz południowo-wschodni.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu zwłaszcza we wschodniej oraz centralnej Polsce i tam również po południu oraz wieczorem pojawią się miejscami burze, na wschodzie lokalnie z możliwym gradem. Temperatura maksymalna od 23 st C na północnym-zachodzie do 27-28 st C na wschodzie. Wiatr na ogół słaby a na zachodzie także umiarkowany przeważnie z kierunków wschodnich. W czasie burz lokalnie porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w środę początkowo zachmurzenie duże, później stopniowo większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Okresami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 23 st C. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 15 st C. Wiatr słaby, zmienny. W czwartek w stolicy zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 26 st C. Wiatr słaby, w czasie burz silniejszy i porywisty, w porywach do 60 km/h, z kierunków zmiennych.

źródło informacji: INTERIA.PL